Vi hedrar idag som är världsteckenspråksdagen som firas över hela världen. Orsaken är att en kongress den 10 september 1880 i Milano i Italien, där man beslutade att förbjuda teckenspråk som undervisningsspråk.
Det leder till att många döva osv tvingade lär sig att tala och läsa läppar hela tiden och upplevde svårigheter och missförstånd situationer i talundervisningar utan teckenspråk i flera hundra år.
Teckenspråk är ett riktigt språk och sätt att kommunicera, som hjälper alla att bli förstådd. Även alla lär sig mycket snabbt lika bra i teckenspråksundervisning, som hörande som använder i talundervisning i världen!
Därför vill vi hedra och minnas dagen att behöva bli påmind att fira Värlsteckenspråketsdagen och tar man på det här sättet tillbaka datumet.
Vi vill också lyfta fram situtationen för många teckenspråkiga som håller tal i världen om rätten till teckenspråk.
Riksdagen erkände och godkände tvåspråkiga är teckenspråk och svenska språk den 14 maj 1981 som är först i världen.
Färgen turkossymboliserar döva och teckenspråk.
Vi döva, hörselskadade, dövblinda, CI, teckenspråksintreserade osv och allmänheten osv som är icke teckenspråkiga osv vill visa vårt stöd för teckenspråk på Världsteckenspråksdagen genom att ha turkos på oss alla!
Gamla och nya läsaretill våra nystartade Teckenfyran webbsidan, teckenfyran.n.nu !
Hoppas ni trivs bra här med Teckenfyran webbsidan.
Teckenfyran har inte möjligt att ordna fikaträffar från år 2020 pga olika skäl. Därför kommer vi med förslag att det är NI som kan ordna själva fikaträffar på stan.
Om ni döva,hörselskadade, teckenspråkiga och icke teckenspråkiga vill träffa varandra och umgås och fika på stan, Gävle. Då kan ni smsa, mejla till någon ni känner eller Facebook och sprida vidare, och ordnar fikaträffar och ha det trevligt. Det går bra ändå om det kommer 2-5 personer eller flera personer att börja med.
VÅRA TECKENSPRÅKIGA TRÄFFAR PRELIMINÄRT PROGRAM 2024 :
VÄLKOMMEN TILL GUDTJÄNST PÅ TECKENSPRÅK MED NYA TECKENSPRÅKIG PRÄSTHERNICA ENSTRÖM, HELIGA TREFALDIGHETS KYRKA, ONSDAG 8 MAJ KL 13.15, besökadress: Heliga Trefaldighets kyrka, kyrkogatan 1, Gävle. (Läs mer här info.)
14/5 TISDAGVI ALLA I SVERIGE FIRAR 43 ÅRS SVENSKA TECKENSPRÅKETS DAG. (Mer information kommer senare.)
VÄLKOMMEN TILL DÖVA SENIORTRÄFFEN TISDAG 14 MAJ KL 13.00 - 15.45, Tullbomsgården, besökadress: S.Kopparslagargatan 7, Gävle. (Läs mer här info)
DÖVA SENIORTRÄFFEN TISDAG 28 MAJ KL 13.00 - 15.45, Tullbomsgården, besökadress: S.Kopparslagargatan 7, Gävle. (Läs mer här info)
MEDLEMSKAP - Om ni vill visa ert stöd att bli medlem hos Gävleborgs Dövas Länsförening (GDL) genom Sveriges Dövas Riksförbund (SDR). Läs mer på SDR webben om medlem, Bli Medlem - Sveriges Dövas Riksförbund (sdr.org)
Döva Pensionärers sektion Gävleborgs län
Kontaktperson: (nya mailadress kommer senare)för seniorsektion
PS. Sprid gärna denna information till alla dina vänner som har båda mail, facebook, sms, texttelefon, bildtelefon och har inte mail och facebook!
Nyhetstipset
Vet någon som har något tips, info, nyheter, meddelande, annat eller vi inte vet? Tipsa oss!
Svenskt teckenspråkslexikon. Instiutionen för lingvistik Stockholm Universitet
Tolkanvändakurs (kursintroduktion) för döva, teckenspråkiga och hörande om att få veta mer om vad vi har för rättigheter om teckenspråkstolkar.
Flera hörselorganisationer som vill lyfta fram vikten av en samlad tolktjänst med anledning av avslutad tolktjänstutredning. Om dagens och framtida tolktjänst. Dela gärna med dig av dina erfarenheter på väggen eller i ett meddelande!
Vill ni beställa teckenspråkstolk? Det är kostnadsfritt att få tolkar för döva, teckenspråkiga och hörande. Kontakta Landstinget Tolkcentralen Gävleborg
Anmäl alltid utetbliven tolk! Har du beställt tolk, men blivit utan på grund av tolkbrist? Då ska du ladda ner anmälningsblankett
Ni kan skickaanmälningsblanketten (se Anmäl utebliven tolk) till Landstinget Patientnämnden Gävleborg